Forum între mămici

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forum între mămici

O comunitate de mamici de pitici fericiti si sanatosi


+12
timean86
gargarita
passenger
ginutza
ioanagab85
sweetgirl27
katey
albinuta_vesela
adinagrig
smart lady
cmin
JanisJoplin
16 participanți

    Discutii libere intre mamici

    avatar
    smart lady


    Mesaje : 6
    Data de înscriere : 03/03/2013

    Discutii libere intre mamici - Pagina 4 Empty Re: Discutii libere intre mamici

    Mesaj Scris de smart lady Lun Mar 04, 2013 12:17 pm

    eu nu mai inteleg cine saboteaza forumul ala

    Deci a fost luna plina, Janis? M-am tot uitat azi noapte dupa ea, dar era cam innorat, n-am vazut.
    Imi pare rau de copilasii cu probleme, sanatate!

    a facut fi=miu niste crize afara de imi venea sa bag capul in pamant...
    JanisJoplin
    JanisJoplin
    Admin


    Mesaje : 76
    Data de înscriere : 03/03/2013
    Varsta : 37
    Localizare : Bucuresti

    Discutii libere intre mamici - Pagina 4 Empty Re: Discutii libere intre mamici

    Mesaj Scris de JanisJoplin Lun Mar 04, 2013 12:57 pm

    Teroristii Smile)

    Nu stiu daca a fost plina..presupuneam...daca multi au dormit prost...si baiatu fetei asteia de mi-a pictat in casa..
    Apropo Rares il iubea Smile) se lipea cu fatza de el..dar el s-a speriat sarmanu..casa straina..copil catr-l imbratiseaza subit...s-a speriat si fugea..dar R vazandu-l ca plange fugea dupa el sa-l impace Smile) si el plangea si mai tare
    JanisJoplin
    JanisJoplin
    Admin


    Mesaje : 76
    Data de înscriere : 03/03/2013
    Varsta : 37
    Localizare : Bucuresti

    Discutii libere intre mamici - Pagina 4 Empty Re: Discutii libere intre mamici

    Mesaj Scris de JanisJoplin Lun Mar 04, 2013 1:04 pm

    Smart..ca m-ai intrebat cam cat Smile
    Mai imi face un personaj si ii dau 100 pe amandoi.
    avatar
    smart lady


    Mesaje : 6
    Data de înscriere : 03/03/2013

    Discutii libere intre mamici - Pagina 4 Empty Re: Discutii libere intre mamici

    Mesaj Scris de smart lady Lun Mar 04, 2013 1:27 pm

    Ce dragut e Rares!
    Nu mi se pare mult. e chiar f bine!

    Ma duc si eu langa barbati. Noapte buna!
    honey_bunny
    honey_bunny


    Mesaje : 3
    Data de înscriere : 04/03/2013

    Discutii libere intre mamici - Pagina 4 Empty Re: Discutii libere intre mamici

    Mesaj Scris de honey_bunny Lun Mar 04, 2013 1:59 pm

    Janis, am incercat sa intru pe forumul asta direct de pe google si nu-l gasesc... a trebuit sa intru iar prin linkul trimis de Katey Shocked (ce nu fac bine?)
    Mersi de sfat, cred ca ii pun putin magiun de prune facut de bunica mea, ca mai am un borcan (dar treb. s-o intreb inainte sa nu fi pus zahar...) Se poate si cu prune afumate blenduite sau nu sunt sanatoase nici alea?
    Deno, eu il decalotez un pic la baita (de fapt, sotul, nu eu), am cantarit riscurile si asta a fost decizia noastra. Tinem pumnii sa aiba efect sumetrolinul!
    ioanagab85
    ioanagab85


    Mesaje : 29
    Data de înscriere : 04/03/2013
    Varsta : 39
    Localizare : bucuresti

    Discutii libere intre mamici - Pagina 4 Empty Re: Discutii libere intre mamici

    Mesaj Scris de ioanagab85 Lun Mar 04, 2013 2:06 pm

    Honey tre să dai la preferinţe că să primeşti mail/notificare la orice mesaj postat
    katey
    katey


    Mesaje : 22
    Data de înscriere : 03/03/2013
    Varsta : 41
    Localizare : Tgv

    Discutii libere intre mamici - Pagina 4 Empty Re: Discutii libere intre mamici

    Mesaj Scris de katey Lun Mar 04, 2013 2:28 pm

    Ce-am patit in seara asta ...

    A venit tanti sa-i faca tratamentul si cand i-a bagat siringa in branula curgea pe langa, ii iesise branula. Hai iar la spital sa-i puna alta. Mi-au chinuit-o de imi venea mie sa plang. Intai in celalalt piciorus unde nu i-au nimerit vena. Apoi in manuta la incheietura, a reusit sa-i bage ampicilina dar cand sa-i bage si hidrocortizonul a vazut ca se umfla vena si a zis c-o sa se sparga. I-a scos-o si de acolo si a incercat la cot. Si acolo tot asa se umlfa vena, cica le are prea subtiri. In tot timpul asta copilul meu urla de se ineaca de plans si se zbatea la mine in brate.
    Le-am zis s-o lase in pace ca merg maine iar la doc si ii zic sa-mi dea antibiotic oral. Si era acolo asistenta sefa, una maaare si cica, "haideti sa mai icercam si la manuta cealalta, doar o data", zic "nu mai incercam nimic, nu vedeti ca nici sa planga nu mai poate?!".
    Am iesit de acolo, al meu astepta pe hol ca asa ii zisesera, mi-a luat-o din brate si a plecat cu ea pe scari, avea niste nervi... Acasa mi-a zis ca daca nu ieseam eu, intra el dupa noi. Eu am coborat cu liftul cu tanti de ii face tratamentul si imi zice "era mai bine daca ma ascultati si asteptati afara (imi zisese, dar n-am vrut), ca pe dumneavoastra va impresioneaza, dar noi suntem obisnuite cu asa ceva."
    Cand i-a incercat prima data la piciorus am tinut-o la tzitzi dar tot a inceput sa planga cand i-a bagat acul. Sad
    Si ca sa fie treaba treaba, piciorusul la care a avut branula de ieri pana azi e umflat. Pe labuta e pielea intinsa, intinsa parca sta sa plezneasca.
    Nu va inchipuiti ce stare am ...

    Si maine iar la doc sa vedem cum facem. Faza e ca iar haraie cand respira, acum doarme si se aude ca respira greu. Si iar ii curg mucii ca Niagara.

    Janis, lui Rares cum i-a facut cortizonul? Tot in vena? Ca am intrebat daca ampicilina nu i-o poate face intramuscular, in caz de, si a zis ca ba da, dar cortizonul nu se poate face decat intravenos.
    albinuta_vesela
    albinuta_vesela


    Mesaje : 11
    Data de înscriere : 03/03/2013
    Varsta : 39

    Discutii libere intre mamici - Pagina 4 Empty Re: Discutii libere intre mamici

    Mesaj Scris de albinuta_vesela Lun Mar 04, 2013 3:27 pm

    vai katey, mititica Sad( sa scapati mai repede. cand revine forumul ac, nu intrati acolo ? mie in seara asta mi a mers. credeam ca aici va fi doar un topic temporar pana se "repara " celalalt ..
    JanisJoplin
    JanisJoplin
    Admin


    Mesaje : 76
    Data de înscriere : 03/03/2013
    Varsta : 37
    Localizare : Bucuresti

    Discutii libere intre mamici - Pagina 4 Empty Re: Discutii libere intre mamici

    Mesaj Scris de JanisJoplin Lun Mar 04, 2013 8:42 pm

    May albinuto,eu am muncit sa avem de toate si asa-mi "raspunzi"? Razz

    Katey,cunosc cu branula de la spital..si cu plansul,si cu asteptatul afara..asa te pun ele Sad(

    Nu,cortizon a facut doar o data intramuscular.... Sad am facut dexametazona

    Sper sa scapati.. sanatate si continuati cu aerosolii ca aia cred ca o sa-i treaca haraitul..

    Off prin ce treceti..o vad ce frumoasa-i la avatar si plang de mila ei Sad(
    JanisJoplin
    JanisJoplin
    Admin


    Mesaje : 76
    Data de înscriere : 03/03/2013
    Varsta : 37
    Localizare : Bucuresti

    Discutii libere intre mamici - Pagina 4 Empty Re: Discutii libere intre mamici

    Mesaj Scris de JanisJoplin Lun Mar 04, 2013 8:49 pm

    Bunny nu-l gaseste ca suntem "noi",nu am pus multe etichete,etc
    ..
    Eu il am in bookmarks dar primesc si email cum raspundeti aici si mai intru de acolo..

    katey,as vrea sa fie asa si sotul.al meu e genul ca asistentele,nu se impresioneaza de plans si zice sa continusm ca-i pt binele lui

    Un sfat daca-mi permiti: vorbeste cu ea,spune-i ce urmraza sa faceti..eu ma mir de cate intelege..lucky imi tot zicea de la 6 luni sa vb cu el ca intelege..ai sa fi uimita.spune-i cand plecati de acasa,explica-i pas cu pas,mergem sa facem injectie, ca sa se faca fata bine,sa nu mai tuseasca,etc
    Dar ea plangea la schimbatul branulei...eu ma infior amintindu-mi fin spital,de 2 ori i-a achimbat-o(in 2zile diferite) pt ca se tot strica..de fiecare data i-au spart vene..imchipuiti-vs ca avea 3 saptamani de viata si 3,4 kg..era o mana de om si eu plangeam o data cu el de ma dadeau asistentele afara Sad(
    ginutza
    ginutza


    Mesaje : 15
    Data de înscriere : 04/03/2013
    Varsta : 38
    Localizare : Costestii

    Discutii libere intre mamici - Pagina 4 Empty Re: Discutii libere intre mamici

    Mesaj Scris de ginutza Lun Mar 04, 2013 10:56 pm

    buna fetele,

    Katey, noi am facut cortizon tot in spital ,o singura data,pe urma ne-a facut aerosoli de 3/zi
    acasa ii faceam eu tot 3/zi cu adrenalina si ser,tot asa avea muci de se ineca cu ei,nu ii curgea,o aspiram de multe ori pe zi si intamuscular injectii cu ceftamil,am preferat asa ca nu mai avea vene unde sa ii bage branula si a fost mai bine ca plangea un pic si se linistea,avea doar 7 sapt
    sanatate multa
    cmin
    cmin


    Mesaje : 21
    Data de înscriere : 03/03/2013

    Discutii libere intre mamici - Pagina 4 Empty Re: Discutii libere intre mamici

    Mesaj Scris de cmin Lun Mar 04, 2013 11:18 pm

    neata
    ginutza
    ginutza


    Mesaje : 15
    Data de înscriere : 04/03/2013
    Varsta : 38
    Localizare : Costestii

    Discutii libere intre mamici - Pagina 4 Empty Re: Discutii libere intre mamici

    Mesaj Scris de ginutza Lun Mar 04, 2013 11:37 pm

    noi am fugit afara
    katey
    katey


    Mesaje : 22
    Data de înscriere : 03/03/2013
    Varsta : 41
    Localizare : Tgv

    Discutii libere intre mamici - Pagina 4 Empty Re: Discutii libere intre mamici

    Mesaj Scris de katey Lun Mar 04, 2013 11:41 pm

    Neata!

    Ne-a trecut pe gentamicina intramuscular si aerosoli cu Ventolin si Flixotide, apoi Dexa cand cand terminam Flixotide-ul.

    JanisJoplin
    JanisJoplin
    Admin


    Mesaje : 76
    Data de înscriere : 03/03/2013
    Varsta : 37
    Localizare : Bucuresti

    Discutii libere intre mamici - Pagina 4 Empty Re: Discutii libere intre mamici

    Mesaj Scris de JanisJoplin Mar Mar 05, 2013 12:07 am

    Macar e intramuscular....insanatosire grabnica!

    Ce mai e super aici e ca te lasa sa postezi si sute unul dupa altul si te anunta daca intre timp a postat altcineva si te lasa sa-l modifici inainte
    JanisJoplin
    JanisJoplin
    Admin


    Mesaje : 76
    Data de înscriere : 03/03/2013
    Varsta : 37
    Localizare : Bucuresti

    Discutii libere intre mamici - Pagina 4 Empty Re: Discutii libere intre mamici

    Mesaj Scris de JanisJoplin Mar Mar 05, 2013 1:24 am

    Buna flower cheers

    Bine ai venit..te-am vazut ca te-ai inregistrat Very Happy
    Dincolo mi s-a deschis dar merge groaznic..nici nu mai incerc...gata Smile
    ioanagab85
    ioanagab85


    Mesaje : 29
    Data de înscriere : 04/03/2013
    Varsta : 39
    Localizare : bucuresti

    Discutii libere intre mamici - Pagina 4 Empty Re: Discutii libere intre mamici

    Mesaj Scris de ioanagab85 Mar Mar 05, 2013 1:57 am

    Neata, vai Katey prin ce a trecut micuţa, sănătate !
    Pupici tuturor :*
    JanisJoplin
    JanisJoplin
    Admin


    Mesaje : 76
    Data de înscriere : 03/03/2013
    Varsta : 37
    Localizare : Bucuresti

    Discutii libere intre mamici - Pagina 4 Empty Re: Discutii libere intre mamici

    Mesaj Scris de JanisJoplin Mar Mar 05, 2013 2:00 am

    Neata Ioana!
    Acum mi-l deseneaza pe daffy duck Very Happy
    katey
    katey


    Mesaje : 22
    Data de înscriere : 03/03/2013
    Varsta : 41
    Localizare : Tgv

    Discutii libere intre mamici - Pagina 4 Empty Re: Discutii libere intre mamici

    Mesaj Scris de katey Mar Mar 05, 2013 2:19 am

    Mamici, tocmai am vb cu o prietena si imi zicea ca de ce nu merg cu Natalia s-o interneze la RM. Voi ce ziceti, ar i mai bine pt ea?
    Ma gandesc ca totusi e mai binisor si sa-i schimbe iar tratamentul ...
    cmin
    cmin


    Mesaje : 21
    Data de înscriere : 03/03/2013

    Discutii libere intre mamici - Pagina 4 Empty Re: Discutii libere intre mamici

    Mesaj Scris de cmin Mar Mar 05, 2013 2:21 am

    ketey daca poti acasa, de ce sa o internezi? totusi e in mediul ei, dupa ce ca micuta trece prin ce trece o mai duci si in loc strain? nu stiu, parerea mea

    app am vazut jucarie din aia in piata la 30 lei

    janis cine deseneaza?
    JanisJoplin
    JanisJoplin
    Admin


    Mesaje : 76
    Data de înscriere : 03/03/2013
    Varsta : 37
    Localizare : Bucuresti

    Discutii libere intre mamici - Pagina 4 Empty Re: Discutii libere intre mamici

    Mesaj Scris de JanisJoplin Mar Mar 05, 2013 3:06 am

    O vecina din cartier.....strange banuti si ea Smile

    Katey mai bine acasa..de-o mie de ori!
    ginutza
    ginutza


    Mesaje : 15
    Data de înscriere : 04/03/2013
    Varsta : 38
    Localizare : Costestii

    Discutii libere intre mamici - Pagina 4 Empty Re: Discutii libere intre mamici

    Mesaj Scris de ginutza Mar Mar 05, 2013 3:47 am

    katey,din experienta -la 6sapt am stat o sapt internata la gr alexandrescu,am luat diaree si tuse spastica,cam cum are natalia acum,dp ce au indopat-o pe vena cu 3 antibiotice tot a luat acea tusa si am fost din nou in spital ,am stat doar o noapte ca imi era frica ca nu o sa poate respira si am luat tratamentul acasa
    dc este mai bine si poate respira ,mai bine acasa,in spital sunt fel si fel de virusi

    eu i-am culcat pe pitici,cand se trezesc ii scot iar afara
    katey
    katey


    Mesaje : 22
    Data de înscriere : 03/03/2013
    Varsta : 41
    Localizare : Tgv

    Discutii libere intre mamici - Pagina 4 Empty Re: Discutii libere intre mamici

    Mesaj Scris de katey Mar Mar 05, 2013 4:48 am

    Asa ma gandeam si eu. Prietena asta e cu bb de 3 luni tot bronsiolita, la Medlife, dupa ce au stat si la spitalul din orasul lor.
    Pt ca i-au zis medicii ca acasa n-o s-o poata vindeca de tot.

    Noi vrem sa desenam strumpfi, sa vedem ce ne iese. :p
    ioanagab85
    ioanagab85


    Mesaje : 29
    Data de înscriere : 04/03/2013
    Varsta : 39
    Localizare : bucuresti

    Discutii libere intre mamici - Pagina 4 Empty Re: Discutii libere intre mamici

    Mesaj Scris de ioanagab85 Mar Mar 05, 2013 4:55 am

    Fetelor eu nu ştiu ce să fac cu pitica mea...de cate ori îi schimb pampersul , cum prinde ocazia că este dezbrăcată se ciupeste, până se inroseste uneori se şi zgarie chiar dacă are unghiile tăiate. Este o bagabela mica Smile))) Razz
    ginutza
    ginutza


    Mesaje : 15
    Data de înscriere : 04/03/2013
    Varsta : 38
    Localizare : Costestii

    Discutii libere intre mamici - Pagina 4 Empty Re: Discutii libere intre mamici

    Mesaj Scris de ginutza Mar Mar 05, 2013 5:41 am

    ai mei s-au trezit ,le dau iaurtul la 16 si ii dau afara
    asta mica nu mai vrea in brate,carut,leagan ,premergator,vrea sa stea in picioare langa pat sa se plimbe dintr-o parte in alta Very Happy ,spre disperarea lu tasu
    afara am lasat-o sa stea langa carut si tractor se plimba de la un capat la altu

    Continut sponsorizat


    Discutii libere intre mamici - Pagina 4 Empty Re: Discutii libere intre mamici

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Dum Mai 19, 2024 1:41 am